Nawet najlepiej wykute na pamięć słówka nie na wiele się przydadzą, jeśli nie potrafimy swobodnie komunikować się w danym języku. Niestety mówienie jest trudne, dlatego na początku można popełniać mnóstwo błędów i z wielkim trudem znajdować potrzebne słowa oraz zwroty. W tym momencie sporo osób się zniechęca i zaczyna im brakować motywacji. Jednak nie można przestać mówić.
Po pewnym czasie rozmowa w obcym języku jest znacznie prostsza. Przede wszystkim pamiętamy wielokrotnie powtarzane zwroty, a przypomnienie sobie używanych wcześniej słów zajmuje coraz mniej czasu. Ponadto popełniamy znacznie mniej błędów, choć oczywiście im bardziej skomplikowana i dłuższa rozmowa, tym trudniejsze może być ich unikanie. Nie można jednak się poddawać.
Konwersacje mogą początkowo być dość męczące, ponieważ przypomnienie sobie wymaganych słówek i zwrotów jest dość trudne. Wymaga to aktywnej pracy mózgu, ponieważ trzeba szybko ułożyć konkretną wypowiedź. Może być nawet tak, że w pewnym momencie rozmowa zacznie nas męczyć. Jednak to tylko przejściowa trudność – po jakimś czasie konwersacja w obcym języku nie będzie już sprawiać trudności.