Uczymy się słówek – metoda fiszek

Nawet najlepsza znajomość języka nie zwalnia nas z dalszego rozwoju, a nic tak nie rozwija jak nauka słownictwa. Przyswajanie słówek może być efektowne, łatwe i przyjemne, ale tylko pod warunkiem, że skorzystamy z odpowiedniej metody, takiej jak chociażby metoda fiszek.

Do takiej nauki potrzebny będzie plik niewielkich, kolorowych karteczek oraz flamaster lub długopis. Na tych karteczkach piszemy z jednej strony słówko angielskie, niemieckie, czy inne, a z drugiej jego tłumaczenie w języku polskim. Słówka można sobie dla ułatwienia uporządkować kolorystycznie, np. zielony kolor to fauna i flora, niebieski – praca, czerwony – uczucia, a żółty – przedmioty. Inny sposób segregacji to kierowanie się częściami mowy, np. kolor zielony to rzeczowniki, żółty – czasowniki, a różowy – przymiotniki.

W ten sposób przygotowujemy od 20 do 200 słówek, a następnie przystępujemy do gry. Można się bawić w nią samotnie lub w gronie znajomych, czy rodziny. Karteczki rozsypujemy na stole, losujemy jedną z nich i czytamy co jest na niej napisane, a następnie bez podglądania mówimy co znajduje się na drugiej stronie kartki. Za dobrą odpowiedź gracz otrzymuje punkt,a wygrywa oczywiście ta osoba, która zdobędzie ich najwięcej.

Gra może mieć tez inne zasady, np. w przypadku, gdy nie znamy danego wyrazu, możemy ułożyć z nim zdanie i otrzymać w ten sposób pół punktu. Warto zawsze starać się zapamiętywać wylosowane słówka, aby nauka była efektywna.

Karteczki można też wykorzystać w inny sposób, np. przyklejając do przedmiotów – na lodówce fridge, na drzwiach door itd. Dzięki temu zawsze będziecie mieć przed oczami słówka, których chcecie się nauczyć. Wypróbujcie fiszki, a przekonacie się, że to naprawdę działa 🙂